Діяльність

Громадські обговорення питань продовження строку експлуатації енергоблока №1 Хмельницької АЕС відбулись в м. Острог на Рівненщині

Розмір шрифту

Скинути
18.02.2019

15 лютого 2019 року в місті Острог, яке входить до складу зони спостереження Хмельницької АЕС, відбулись громадські обговорення питань продовження строку експлуатації (ПСЕ) першого енергоблока. Обговорення проходили за участі керівництва, провідних фахівців Хмельницької АЕС, громадськості Острога.

У рамках громадських обговорень фахівці Хмельницької АЕС ознайомили присутніх із основним обсягом робіт із продовження терміну експлуатації, акцентуючи увагу на заходах з безпеки. Розповідаючи про основні роботи щодо ПСЕ, начальник служби надійності ресурсу і продовження експлуатації ВП ХАЕС Євген Мелешко зазначив, що обґрунтована тривалість продовження терміну експлуатації енергоблоків українських АЕС становить від 10 до 20 років і встановлюється Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ) за результатами переоцінки стану безпеки блока.

Процедура продовження терміну експлуатації атомних енергоблоків для України не нова, адже перший блок ХАЕС вже десятий, який проходить цей шлях. Дев’ять українських енергоблоків успішно працюють з продовженням ресурсу.

Основним документом, на базі якого має бути ухвалене рішення щодо продовження терміну дії ліцензії на експлуатацію енергоблока №1 ВП ХАЕС у понадпроектний строк, є «Звіт з періодичної переоцінки безпеки» (ЗППБ) в якому проаналізовані 14 факторів безпеки, а також комплексний аналіз безпеки. ЗППБ розробляється на основi Звiту з аналiзу безпеки енергоблока, погодженого ДІЯРУ, з урахуванням проведених модернiзацiй, досвiду експлуатацiї та новiтнiх науково-технiчних даних.

Під час громадських обговорень, фахівці Хмельницької АЕС ознайомили жителів Острога з інформацією щодо радіаційного та екологічного контролю в зоні спостереження атомної станції, зазначаючи, що ХАЕС дотримується всіх відповідних норм і законів та діє у відповідності з міжнародними стандартами. Провідний інженер відділу охорони навколишнього середовища ВП ХАЕС Наталія Горпишин зауважила: «За підсумками проведеного екологічного моніторингу, щороку констатується факт, що стан навколишнього природного середовища в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження атомної станції не змінюється в порівнянні з фоновими показниками стану навколишнього середовища зафіксованими до початку будівництва ХАЕС та відповідає природному радіаційному фону».

Громадськість міста Острога цікавили питання безпечної експлуатації енергоблоків, пільг та гарантій для населення, встановлення в місті інформаційного табло з показниками радіаційного фону, аварійного реагування.

Розглянувши та обговоривши питання щодо ПСЕ енергоблока №1 Хмельницької АЕС учасниками громадських слухань визнано, що продовження строку експлуатації енергоблока є одним із пріоритетних завдань розвитку енергетики України. «Продовження строку експлуатації ядерних потужностей сприятиме зміцненню енергетичної безпеки держави та задовольнить потреби в електроенергії в умовах майбутнього зростання економіки країни»,- зауважив міський голова м. Острог Олександр Шикер, підводячи підсумки громадських обговорень.

Проблемні питання, які порушувалися в рамках громадських обговорень, будуть внесені до протоколу і донесені до найвищих владних інстанцій.