Діяльність

На Хмельницькій АЕС завершили громадські обговорення питань продовження терміну експлуатації енергоблока №1

Розмір шрифту

Скинути
18.03.2019

В м. Славута Хмельницької області 15 березня відбулися громадські обговорення питань продовження терміну експлуатації (ПТЕ) енергоблока №1 Хмельницької АЕС. Це вже останні обговорення, які були проведені із жителями території спостереження ХАЕС.

Приводом для проведення громадських слухань послужило завершення проектного терміну експлуатації енергоблока №1 ХАЕС - 13.12.2018 року, і розробка у зв'язку з цим Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока - основного документа, на підставі якого Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) буде приймати рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока.

Згідно Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» «кожний громадянин України має право на участь в обговоренні та внесення пропозицій до проектів нормативно-правових актів, матеріалів щодо розміщення, будівництва і реконструкції об'єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, внесення пропозицій до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, що беруть участь в прийнятті рішень з цих питань».

Під час громадських слухань фахівці Хмельницької АЕС надали детальну інформацію щодо ПТЕ енергоблока №1, акцентуючи увагу на заходах з підвищення безпеки, світового досвіду експлуатації енергоблоків у надпроектний термін. У рамках обговорень, працівники ХАЕС ознайомили також громадськість з інформацією щодо радіаційного та екологічного контролю в зоні спостереження атомної станції.

Громадськість м. Славути висловила свою активну позицію в обговоренні питань ПТЕ, взявши активну участь у заході. Серед питань, які найбільше хвилювали громадськість – безпечна експлуатація енергоблока у понадпроектний термін, соціальні пільги та гарантії для населення території спостереження, забезпечення ХАЕС професійними кадрами.

За словами міського голови Василя Сидора, громадськість усвідомлює свою відповідальність та розуміє, що без атомної енергетики, яка виробляє понад 50% електроенергії в країні не можливий подальший розвиток України. Громада підтримала рішення щодо продовження терміну експлуатації першого енергоблока Хмельницької АЕС, висловивши у відповідному зверненні свої побажання щодо належного фінансування та покращення соціальних гарантій для населення території спостереження.

Загалом, протягом лютого-березня 2019 року було проведено десять зустрічей з громадськістю населених пунктів регіону розташування ХАЕС, у яких взяло участь понад вісімсот учасників.

У грудні 2018 р. закінчився проектний термін експлуатації енергоблока №1 ХАЕС. Для проведення комплексу робіт з продовження терміну експлуатації енергоблок було виведено в планово-попереджувальний ремонт, тривалістю 257 діб. За цей період заплановано виконати заходи з модернізації, реконструкції, заміни обладнання, яке виробило проектний ресурс, на сучасне, що відповідає усім вимогам безпечної експлуатації енергоблока ХАЕС.

У зв'язку з цим розроблено Звіт з періодичної переоцінки безпеки енергоблока – основний документ, який було представлено на розгляд громадськості регіону розташування ХАЕС. На підставі нього Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ), прийматиме рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока.

Основними законодавчими i нормативними документами, якi регламентують дiяльнiсть експлуатуючої організації ДП «НАЕК «Енергоатом» щодо продовження строку експлуатації енергоблоків АЕС, є Закони України «Про використання ядерної енергії та радiацiйну безпеку», «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії».

З метою залучення громадськості до участі в управлінні державними справами, обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля, надання можливості для вільного доступу до інформації, виходячи з принципів відкритості та доступності інформації щодо своєї діяльності, ВП «Хмельницька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» спільно з місцевими державними адміністраціями та виконавчими комітетами місцевих рад адміністративних одиниць зони спостереження ХАЕС провели громадське обговорення питань продовження строку експлуатації першого енергоблока. Представники громад ознайомились з підготовленими інформаційними матеріалами, заслухали доповіді щодо:

  • Продовження строку експлуатації енергоблока №1 Хмельницької АЕС.
  • Результати періодичної переоцінки безпеки енергоблока №1 Хмельницької АЕС.
  • Радіаційний контроль навколишнього середовища.
  • Природоохоронна діяльність Хмельницької АЕС.

Під час громадських обговорень фахівці ХАЕС донесли учасникам громадських слухань вичерпну інформацію про роботу енергоблока, його ресурсні можливості, український та світовий досвід у питаннях ПТЕ, а також дали відповіді на всі питання, які цікавили громадськість регіону.

До участі в обговоренні було запрошено всі громади зони спостереження ХАЕС, а також народних депутатів України регіону розташування ХАЕС .

Учасники громадського обговорення прийняли відповідні звернення до ДІЯРУ та замовника проекту ДП «НАЕК «Енергоатом». Звіт про проведення громадських слухань буде передано місцевим органам влади, та розміщено на офіційному сайті Хмельницької АЕС та Енергоатома. За підсумками готується книга запитань і відповідей, яка буде розміщена на офіційному сайті Хмельницької АЕС для ознайомлення широкого кола громадськості з основними питаннями щодо ПТЕ Х/1.