Діяльність

Робота з розробки і впровадження конденсаторів парових турбін АЕС отримала Держпремію

Розмір шрифту

Скинути
09.04.2019

Державну премію України в галузі науки і техніки за 2018 рік отримала робота «Розробка і впровадження конденсаторів парових турбін атомних електростанцій». Відповідний Указ на підставі подання Комітету з державних премій України 8 квітня підписав Президент України Петро Порошенко.

Робота отримала високу оцінку членів Комітету з державних премій України як необхідний та своєчасний крок для забезпечення енергобезпеки України. Надійна робота тепломеханічного обладнання машинного залу атомних електростанцій, зокрема і конденсаційних установок, є найважливішою складовою безпечної, надійної та економічної експлуатації енергоблоку АЕС в цілому.

Розробка конденсаторів нового покоління «блочно-модульного» виконання для турбоустановок потужністю 1000 МВт виконувалась на замовлення НАЕК «Енергоатом» фахівцями флагмана вітчизняного енергетичного машинобудування - харківського АТ «Турбоатом». Нові конденсатори відповідають сучасним вимогам з енергоефективності та надійності як для модернізації діючих АЕС, так і для будівництва нових атомних енергоблоків.

Експлуатація конденсаторів К-38080 «блочно-модульного» виконання на третьому енергоблоці Запорізької АЕС продемонструвала: нове обладнання виробництва АТ «Турбоатом» істотно підвищує ефективність енергоблока за рахунок виробництва додаткової електроенергії та зниження витрат на ведення водно-хімічного режиму. 

Згідно з Указом Президента, державні премії в галузі науки і техніки присуджено членам авторського колективу, серед яких перший віце-президент — технічний директор НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков та головний інженер Южно-Української АЕС  Микола Феофентов. На жаль, головному фахівцю турбоустановок Запорізької АЕС Олександру Панченку премію присуджено посмертно. Також лауреатами держпремії стали: заступник головного конструктора АТ «Турбоатом» Олександр Усс; начальник конструкторського відділу теплообмінних апаратів АТ «Турбоатом» Сергій Пацюк; начальник відділу зварювання АТ «Турбоатом» Олександр Вавілов;  доктор технічних наук, провідний науковий співробітник Інституту проблем машинобудування імені А.М.Підгорного НАН України Дионіс Харлампіді та доктор технічних наук, провідний науковий співробітник Інституту електрозварювання імені Є.О.Патона НАН України Олег Касаткін.

У вилученні старого та монтажі нового обладнання на ЮУАЕС та ЗАЕС брали участь фахівці підрядної організації – «ЮТЕМ-Інжиніринг», яка має багаторічний досвід у сфері технічного переоснащення та реконструкції об’єктів атомної енергетики.

Нові конденсатори вже працюють на енергоблоках №1 та №2 ЮУАЕС та енергоблоках №3 та №4 Запорізької АЕС. За результатами впровадження конденсаторів нового покоління отримано позитивний економічний ефект: на одному і тому ж реакторному обладнанні отримано збільшення електричної потужності. Розрахунковий економічний ефект від впровадження конденсатора на атомних станціях України з блоками потужністю 1000 МВт становить понад 2,6 млрд. грн.

«Впровадження нових конденсаторів відповідає усім стратегічним завданням компанії, серед яких підвищення ефективності та надійності експлуатації енергоблоків АЕС у рамках відповідної комплексної програми, продовження термінів експлуатації блоків, реалізація проекту «Енергетичний міст «Україна-ЄС», добудова енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС, підготовка обладнання АЕС до інтеграції у європейську мережу системних операторів – ENTSO-E», - наголошує перший віце-президент – технічний директор НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков.

Наразі на енергоблоках Запорізької АЕС триває модернізація конденсаторів турбіни. На черзі - блок №2. В період планово-попереджувального ремонту 2019 року на ньому буде проведена заміна конденсатора.