Діяльність

Уряд прийняв розпорядження, яке дозволить заощадити кошти на вивезенні відпрацьованого ядерного палива в Росію

Розмір шрифту

Скинути
23.04.2014

Кабінет Міністрів України надав дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення 2-х земельних ділянок загальною площею 45,2 га в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції для будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) згідно з Законом України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій».

Розпорядженням також передбачається надання ДП НАЕК «Енергоатом» дозволу на розроблення проекту землеустрою для будівництва ЦСВЯП, на яке буде надходити відпрацьоване паливо з реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій.

Як повідомив журналістам президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, який брав участь у засіданні Кабміну 23 квітня, після будівництва пускового комплексу, завершення якого намічене на кінець 2017 року, і введення в експлуатацію самого сховища, на ЦСВЯП буде направлятися відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з трьох атомних станцій - Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС. (Запорізька АЕС має власне пристанційне сховище ВЯП, введене в експлуатацію у 2001 році).

Сховище планується розмістити на майданчику між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка на південний захід від Чорнобильської АЕС у зоні відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення.

Земельні ділянки, які відведено під сховище, перебувають у постійному користуванні Державного агентства з управління зоною відчуження, у подальшому їх буде передано у постійне користування ДП НАЕК «Енергоатом» для будівництва ЦСВЯП та під’їзної залізничної колії сполучення ЦСВЯП із залізничною магістраллю на відрізку Вільча-Янів.

Передача зазначених земельних ділянок, була передбачена Законом України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій», яким у 2012 р. було прийнято рішення про будівництво ЦСВЯП та визначено місце його розташування. Однак, ДП НАЕК «Енергоатом» до останнього часу був не в змозі отримати права на користування земельними ділянками для ЦСВЯП і розпочати будівництво.

Створення ЦСВЯП дозволить Україні значно скоротити витрати, пов'язані з поводженням з ВЯП, яке в даний час вивозиться на тимчасове зберігання в РФ з подальшою переробкою на ФГУП «Гірничо-хімічний комбінат» (Красноярський край, РФ) і ФДУП «Виробниче об'єднання» Маяк» (Челябінська обл., РФ).

У 2003 році, «Енергоатом» з метою скорочення витрат оголосив міжнародний конкурс з відбору компанії для створення в країні ЦСВЯП сухого типу для палива з трьох АЕС. Його переможцем стала американська компанія Holtec International, з якою наприкінці 2005 року був укладений контракт загальною вартістю 127,75 млн євро на проектування, ліцензування, будівництво і введення в експлуатацію першої черги сховища.

Згідно з урядовим розпорядженням № 131 від 12 лютого 2009 року, пусковий комплекс ЦСВЯП для реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних станцій має бути побудований за 36 місяців за 1,23 млрд грн, тоді як вартість будівництва всього ЦСВЯП оцінюється в 3 млрд 680 млн грн.

Загальна тривалість будівництва, згідно з розпорядженням, буде визначатися з урахуванням терміну, необхідного для його заповнення відпрацьованим паливом.

Розроблене Науково-дослідним і проектно-конструкторським інститутом «Енергопроект» (Київ) техніко-економічне обгрунтування передбачає проектну місткість ЦСВЯП в 16,53 тис. відпрацьованих тепловиділяючих елементів, у тому числі 12,01 тис. - з блоків ВВЕР-1000 і 4, 52 тис. - ВВЕР-440. Ємність пускового комплексу становить 3,62 тис. збірок, в тому числі 2,51 тис. - з ВВЕР-1000.

ВЯП з шести енергоблоків ВВЕР-1000 Запорізької АЕС не вивозиться в РФ, а зберігається в пристанційному СВЯП сухого контейнерного типу (ССВЯП), введеному в експлуатацію в 2001 році.