Діяльність

24.02.2017

Колегія Держатомрегулювання визнала можливим розгляд питання з продовження терміну експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС

Державна інспекція з ядерного регулювання України визнала можливим розгляд питання щодо поновлення експлуатації енергоблоку №3 ЗАЕС на енергетичних рівнях потужності за умов завершення розробки Звіту з періодичної переоцінки безпеки та виконання узгоджених з Держатомрегулювання заходів. Таке рішення було ухвалено Колегією Держатомрегулювання, яка відбулася 23 лютого під головуванням в.о. Голови Бориса Столярчука.

Для надання можливості проведення необхідних заходів Колегія доручила Департаменту з питань безпеки ядерних установок забезпечити внесення змін до ліцензії (серія ЕО №000196) на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки «Запорізька АЕС» щодо експлуатації енергоблоку №3 ЗАЕС у зупиненому стані з повним вивантаженням палива з активної зони реактора до приреакторного басейна витримки на період виконання ЕО необхідних організаційно-технічних заходів для забезпечення можливості його довгострокової експлуатації.

«Враховуючи стан виконання необхідних заходів, спрямованих на подовження терміну експлуатації енергоблоку №3 ЗАЕС, нами заздалегідь був обраний варіант підготовки до продовження експлуатації, який передбачає зупинку енергоблоку після завершення проектного строку експлуатації, здійснення організаційно-технічних заходів для продовження експлуатації та поновлення експлуатації відповідно до Загальних вимог до продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС у понадпроектний строк за результатами здійснення періодичної переоцінки безпеки», - зазначив генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець.

Саме у рамках реалізації обраного варіанту 2 березня 2016 року НАЕК «Енергоатом» звернулася до Держатомрегулювання із Заявою про внесення змін до ліцензії з метою експлуатації енергоблоку №3 ЗАЕС в період з 5 березня 2017 року у зупиненому стані з повним вивантаженням палива з активної зони до приреакторного басейну витримки для виконання необхідних заходів.

Для забезпечення довгострокової експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС на даний час необхідно завершити наступні роботи:

  • кваліфікацію обладнання на «жорсткі» умови навколишнього середовища та сейсмічні впливи;
  • підтвердження стійкості до впливу землетрусу для обладнання, трубопроводів, будівель та споруд, що забезпечують виконання основних функцій безпеки;
  • усунення або компенсації  відступів від вимог норм, правил та стандартів з ЯРБ;
  • виконання заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки (КЗПБ) енергоблоків атомних електростанцій;
  • продовження строку експлуатації корпусу реактора, внутрішньокорпусних пристроїв, захисної оболонки, теплообмінників аварійного розхолодження, теплообмінників розхолодження басейна витримки, обладнання та трубопроводів 1-го контура, трубопровідної арматури  та  насосного обладнання реакторного відділення, резервних дизель-електростанцій та розробки заходів щодо управління їхнім старінням.     

Серед заходів КЗПБ, виконання яких передбачено в рамках підготовки енергоблоку №3 ЗАЕС до продовження терміну експлуатації, на поточний час з Держатомрегулювання погоджено 35 звітів про виконання. Для решти тривають роботи щодо їх впровадження. Зокрема, серед необхідних заходів залишаються такі, які направлені на запобігання аварій із пошкодженням палива як в активній зоні реактору, так і в басейні витримки палива та пом’якшення їхніх наслідків (врахування уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі» та результатів «стрес-тестів»).

«Результати інспекційного обстеження дозволяють зробити позитивний висновок про переведення третього енергоблоку ЗАЕС в зупинений стан на період виконання необхідних робіт для подальшої експлуатації у понадпроектний термін», - зазначив заступник директора Департаменту з питань безпеки ядерних установок Держатомрегулювання Валерій Бугай.

Довідка. Енергоблок №3 Запорізької АЕС за 30 років роботи енергоблока було вироблено 189,5 млрд кВт-г. Максимальний коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП) був досягнутий в 2015 році – 84,6%. Кількість порушень в роботі енергоблока за останні роки знизилась та трималась на дуже низькому рівні (не більше 1 порушення за рік). Проектний термін експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС закінчується 5 березня 2017 року.

У 2016 році Держатомрегулювання ухвалила рішення про подовження терміну експлуатації енергоблоків №1 та №2 ЗАЕС на 10 років.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2016 рік

Повідом про корупцію