Діяльність

31.07.2017

На ЮУАЕС пройшов попередній візит експертів місії МАГАТЕ з перевірки аспектів безпеки продовження експлуатації енергоблоків (SALTО)

На Южно-Українській АЕС 27-28 липня пройшов попередній візит експертів Міжнародного агентства з атомної енергії в рамках місії SALTО - позабюджетної програми з перевірки аспектів безпеки довгострокової експлуатації енергоблоків. У нараді взяли участь представники МАГАТЕ та фахівці ЮУАЕС.

Вітаючи гостей, головний інженер ВП ЮУАЕС Микола Феофентов підкреслив значення зустрічі з експертами для фахівців ЮУАЕС. «Місія SALTО стане гарною перевіркою нашої діяльності, готовності та правильності дій, що виконуються в рамках продовження проектного строку експлуатації енергоблоків, - зазначив він. - Ми вже маємо власний досвід і напрацювання в цьому плані - успішно продовжили проектний строк служби першого та другого енергоблоків. Проте, нам буде важливо провести певний аудит того, що вже зроблено, оскільки в черзі на продовження стоїть третій блок Южно-Української АЕС. Від спільної роботи з МАГАТЕ очікуємо рекомендацій, які сприятимуть покращенню нашої діяльності з цього напрямку».

У рамках зустрічі було представлено методологію майбутньої місії SALTО на енергоблоці №3, склад команди, норми МАГАТЕ з безпеки в області продовження строку експлуатації і управління старінням енергоблоків, а також розглянуто попередній інформаційний пакет місії та роль регулятора в її проведенні.

Керівник проекту експерт МАГАТЕ Роберт Кріванек, підкреслив, що серед важливих питань цієї підготовчої наради фахівці Міжнародного агентства та ЮУАЕС обговорили також графік заходів майбутньої місії SALTО. «Оскільки місія проводитиметься в стислі терміни - за вісім днів - ми обговорили її деталі, а також можливість участі фахівців Южно-Української атомної станції в якості спостерігачів у місіях SALTО на інших АЕС», - констатує експерт.

У команду місії SALTО, що пройде на южно-українському майданчику в квітні 2018 року, увійдуть 8 фахівців МАГАТЕ з Чехії, Угорщини, Аргентини, Південної Африки, Індії та Великобританії. Як спостерігачів буде запрошено 4 експертів з Аргентини, Швеції, а також, імовірно, Китай і Іран.

За словами Р.Кріванека, майбутня місія SALTО стане першою фазою великої програми. По її закінченні, у кінці 2019 року, пройде повномасштабна місія, а за два роки - у кінці 2021 року - контрольна місія SALTО.

Аналогічні місії МАГАТЕ провело вже в 13 країнах Європи, США, Африки та Азії. Зокрема, вони пройшли в Чехії, Болгарії, Вірменії, Швеції, Нідерландах, Бельгії, Бразилії, Аргентині, Південній Африці, Китаї та Кореї.

В Україні місія SALTО пройде вперше. Третій енергоблок Южно-Української АЕС стане пілотним, на якому експерти МАГАТЕ випробують методологію програми з перевірки аспектів безпеки довгострокової експлуатації енергоблоків за новими, переглянутими на початку нинішнього десятиліття підходах.

Строк проектної експлуатації блока №3 збігає 2020 року. У рамках його підготовки до роботи в надпроектний період для приведення блока у відповідність до сучасних вимог безпеки тут реалізується великий обсяг робіт з обстеження, заміни, реконструкції та модернізації обладнання. У цьому процесі широко використовується досвід, накопичений під час аналогічних заходів на блоках №1 і №2, експлуатацію яких рішенням колегії ДІЯРУ продовжено відповідно до  2023-го та 2025 років.

Більшість експлуатуючих організацій сьогодні йдуть шляхом продовження експлуатації. Це, за словами експертів, технічно обґрунтовано, тому що запаси консерватизму, які було закладено у вітчизняних атомних енергоблоках у 60-і та 70-і роки минулого сторіччя, досить великі. І єдина сфера уваги МАГАТЕ в цій області - переконатися, що роботи з продовження експлуатації забезпечують подальшу безпечну експлуатацію АЕС.

Очікується, що наступною вітчизняною атомною станцією, де пройде міжнародна місія SALTО, стане Запорізька АЕС.

У квітні на южно-українському майданчику було проведено семінар з підготовки до SALTО, під час якого основну увагу було приділено положенням міжнародних стандартів щодо аспектів безпеки продовження експлуатації. Його учасниками були фахівці НАЕК «Енергоатом», атомних станцій України, Держінспекції ядерного регулювання,  а також представники регулюючих органів, експлуатуючих компаній і АЕС Вірменії, Болгарії, Хорватії, Угорщини, Казахстану, Румунії тощо.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2016 рік

Повідом про корупцію