Діяльність

03.11.2017

Колегія Держатомрегулювання продовжила термін експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС

Колегія Держатомрегулювання продовжила термін експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС

Переважною більшістю голосів Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України підтримала продовження терміну експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС. Це рішення було прийнято під час відкритого засідання 3 листопада 2017 року.

Розпочинаючи засідання колегії Голова Держатомрегулювання Григорій Плачков нагадав, що проектний термін експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС завершився 5 березня 2017 року, і НАЕК «Енергоатом», як організація, що експлуатує АЕС України, прийняла рішення про довгострокову експлуатацію енергоблока №3 ЗАЕС: «Протягом останніх років Україна отримала позитивний досвід в питанні щодо продовження експлуатації енергоблоків АЕС в понадпроектний період. Україна та її АЕС вкотре підтвердили свій високий статус щодо рівня ядерної та фізичної безпеки на АЕС під час цьогорічної 61-ї Генеральної Конференції МАГАТЕ. Крім того, довгострокова експлуатація енергоблоків передбачена стратегічними для країни документами, зокрема – Енергетичною стратегією України на період до 2035 року».

Під час обговорення було відзначено, що результати державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки (Звіт з періодичної переоцінки безпеки - ЗППБ) енергоблока №3 ВП «Запорізька АЕС» та інспекційного обстеження підтверджують можливість безпечної довгострокової експлуатації енергоблоку, а заходи з підвищення безпеки та усунення відхилень від норм, правил та стандартів задовольняють вимоги з безпеки за показниками цільових критеріїв безпеки.

Під час виступу генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець зазначив, що роботи з оцінки технічного стану всього обладнання, що увійшло в план ліцензування та програму ПТЕ блоку - виконано: «Всі рішення щодо продовження експлуатації устаткування, будівель і споруд, які важливі для безпеки, узгоджені з Держатомрегулювання. В тому числі, виконана умова Держатомрегулювання щодо завершення капітального ремонту та оцінки технічного стану дизель-генератора ЗРДЕС-1, рішення про ПТЕ погоджене. Також погоджена та реалізується Програма управління старінням. Результати виконаних робіт підтвердили можливість безпечної експлуатації елементів блоку в понадпроектний термін. Виконано комплекс робіт з кваліфікації обладнання на «жорсткі» умови середовища та сейсмологічні впливи. Кваліфікація підтверджена для 100% обладнання. У повному обсязі виконано заходи з підвищення кваліфікації, отже, умови Держатомрегулювання - виконано».

Враховуючи результати проведення Державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки; результати інспекційного обстеження та інформацію, надану Інспекцією з ядерної безпеки на майданчику Запорізької АЕС, а також громадські обговорення, Колегія визначила, що умови розгляду питання про можливість продовження строку експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС виконані. Члени Колегії Держатомрегулювання визнали обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС на визначених у проекті рівнях потужності до 5 березня 2027 року та затвердили Висновок державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока №3 ЗАЕС.

Нагадаємо, 10 жовтня 2017 року комісія Держатомрегулювання, яка проводила на майданчику Запорізької АЕС комплексну перевірку щодо готовності третього енергоблока до продовження терміну експлуатації, не знайшла обставин, що свідчать про неможливість його подальшої довгострокової роботи.

Довідка. Третій енергоблок Запорізької АЕС було введено в експлуатацію в 1986 році. 5 березня 2017 року закінчився проектний строк експлуатації енергоблока. Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та в Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. На ЗАЕС експлуатуються 6 енергоблоків потужністю 1 млн кВт кожен. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 р., третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію