Діяльність

19.04.2018

Громадськість зони спостереження РАЕС підтримує продовження терміну експлуатації енергоблоку №3

У населених пунктах зони спостереження Рівненської АЕС завершився перший етап громадських слухань щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 (ВВЕР-1000). За підсумками проведених публічних обговорень населення регіону підтримує намір енергогенеруючого підприємства продовжити термін експлуатації енергоблоку.

У грудні минулого року закінчився проектний термін експлуатації енергоблоку №3 РАЕС. Для проведення комплексу робіт з продовження терміну експлуатації енергоблок було виведено в планово-попереджувальний ремонт, тривалістю 240 діб. За цей час будуть виконані усі заплановані заходи з модернізації, реконструкції, заміни обладнання, яке виробило проектний ресурс, на сучасне, що відповідає усім вимогам безпечної експлуатації енергоблоку АЕС. Підготовка енергоблоку №3 Рівненської АЕС до експлуатації у понадпроектний термін проводиться відповідно до «Енергетичної стратегії України на період до 2030 року», схваленої розпорядженням КМУ №1071-р від 24.07.2013 р..

На сьогоднішній день на енергоблоці №3 РАЕС виконано великий обсяг робіт із забезпечення й обґрунтування можливості продовження його терміну експлуатації з дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки, встановлених чинними нормами і правилами. Рішення щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку буде приймати Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) після вивчення та затвердження Звіту з періодичної переоцінки безпеки.

Важливим чинником під час прийняття рішення згідно зі статтею 11 ЗУ «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» є участь громадськості в обговоренні матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації ядерної установки та можливого впливу на навколишнє середовище. Порядок проведення громадських слухань встановлено постановою КМУ від 29 червня 2011 р. №771 та постановою КМУ від 18 липня 1998 р. №1122.

Впродовж лютого-квітня поточного року для представників та громад сільських і селищних рад навколишніх пунктів зони спостереження Рівненської АЕС проводилися громадські слухання для розгляду матеріалів з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 РАЕС. Серед останніх публічних обговорень, що пройшли в березні та квітні цього року – зустріч із представниками та громадами Рівненщини – Балаховицької, Великожолудської, Ромейківської, Полицької, Городецької, Воронківської, Хиноцької, Великотелковицької, Більськовільської, Собіщицької, Сопачіської, Озерецької та Мульчицької сільських рад та Рафалівської селищної ради.

В рамках обговорень місцеві жителі почули про історію спорудження атомної електростанції та міста-супутника, місію РАЕС, цінності персоналу, кваліфікаційний портрет колективу та показники діяльності підприємства; дізнались про основні етапи організації робіт з продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 РАЕС та приклади міжнародної практики понадпроектної експлуатації атомних енергоблоків.

Представники громадськості отримали вичерпні відповіді на усі питання, що їх цікавили. Серед них: будівництво енергоблоку №5 РАЕС, захоронення побутових та радіоактивних відходів, технологічне обладнання, що замінюється на енергоблоці №3 РАЕС, світовий досвід продовження ресурсу атомних енергоблоків.

Жителів Рівненщини цікавило, чи існують пільги на електроенергію для населення, що проживає в зоні спостереження електростанції. Як зауважив начальник виробничо-технічної служби РАЕС Юрій Гутник, з липня 2019 року вступає в силу новий ринок електроенергії, де кожна вітчизняна АЕС матиме можливість продавати електроенергію напряму споживачам за прямими договорами. Проте, наголосив атомник, у новому законі про функціонування ринку електроенергії не прописано жодних пільг на електроенергію для населення зони спостереження. Пропозиція про надання пільг мешканцям зони спостереження РАЕС при підключенні споживачів до електромережі та щодо збільшення кількості електроенергії, на яку розповсюджується пільговий тариф, буде винесена на заключну зустріч із громадськістю.

Актуальним було також питання щодо можливості організації перевезення працівників РАЕС, які проживають у прилеглих до міста-супутника селах. Як відзначили спеціалісти електростанції, дане питання вже вивчається адміністрацією підприємства.

Не менш гострим для громад постало питання розподілу субвенції на соціально-економічну компенсацію ризику населення зони спостереження РАЕС. Так, сільські голови сіл Воронки, Великий Жолудськ та Більська Воля звернулись до представників поліського енерговелета з питанням щодо адресного перерахування субвенції на громади сільських та селищних рад. Начальник управління інформації та роботи з громадськістю РАЕС Петро Кратік зазначив, що розподіл субвенції є прерогативою районної влади, яка повинна враховувати думку громади. «Рівненська АЕС не впливає на формування переліку об’єктів та населених пунктів, що будуть фінансуватися за рахунок даної субвенції – це компетенція виключно районних та обласних рад, - прокоментував П. Кратік. -  Проте керівництво РАЕС звернулося до народного депутата України Василя Яніцького щодо внесення змін до Закону про розподіл субвенцій в частині об’єднаних територіальних громад. Це дасть змогу ОТГ самостійно впливати на розподіл коштів субвенції».

Мабуть чи не найбільше рівнян турбувало питання ремонту доріг у зоні спостереження електростанції, що вважаються шляхами евакуації. Як підкреслили фахівці Рівненської АЕС дане питання необхідно підняти під час завершальних слухань у присутності спеціалістів ДІЯРУ, які зможуть вплинути на ситуацію відповідними приписами. «Рівненська АЕС виконує усі свої зобов’язання відносно зони спостереження, вчасно сплачуючи усі податки та субвенції до бюджету держави. Наразі через недоплати за електроенергію від ДП «Енергоринок», яке на сьогодні заборгувало Енергоатому майже 14 млрд. гривень, підприємство знаходиться у боргах. Це стає завадою для виконання соціальних зобов’язань перед містом-супутником, адже всі ці програми фінансуються за рахунок закладених у тариф коштів, який на сьогодні є надто низьким», - зауважив Петро Кратік.

Наразі завершився перший етап проведення громадських слухань щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 РАЕС. В цілому, за підсумками проведення дев’яти публічних обговорень, населення зони спостереження Рівненської АЕС підтримує намір енергогенеруючого підприємства продовжити термін експлуатації енергоблоку №3. Наступний етап громадських слухань пройде на рівні районів та розпочнеться вже у травні поточного року. Детальний графік розміщений на головній сторінці веб-сайту РАЕС у вікні «Актуальна інформація щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 РАЕС».


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію