Діяльність

26.03.2018

Представники ЄБРР перевірили виконання заходів з підвищення безпеки на ЮУАЕС

З метою контролю виконання заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КЗПБ) 21-23 березня проммайданчик Южно-Української АЕС відвідали представники ЄБРР - банку-кредитора Програми, Консультанта-інспектора кредиторів (Литва) та Групи управління проектами КЗПБ (Франція-Україна). Під час візиту делегація провела моніторинг виконання контрактів, що реалізуються за програмою КЗПБ, а також обговорила план майбутніх періодів і узгодила можливі коригувальні заходи. ЮУАЕС - перша серед вітчизняних атомних станцій, яку поточного року проконтролювали експерти ЄБРР.

Сьогодні на енергоблоці №3 ЮУАЕС за кошти ЄБРР впроваджуються 12 проектів, з яких три – вже реалізовано. Зокрема, встановлено комплексну систему діагностики реакторної установки; систему контролю переміщення трубопроводів 1 контуру та замінено автономні кондиціонери на кондиціонери, кваліфіковані на «жорсткі» умови та сейсмічні впливи. Остання робота належить до постфукусімських заходів. «Заміну кондиціонерів було виконано ще 2017 року. Чотири місяці відбувалась їх дослідна експлуатація і на сьогоднішній день обладнання працює без зауважень, - деталізує хід реалізації проектів заступник головного інженера ВП ЮУАЕС з модернізації та реконструкції Андрій Біндюков. - Інше устаткування, встановлене в рамках виконання програми, перебуває в дослідній експлуатації і найближчим часом буде переведено в промислову. Решта заходів - на різній стадії реалізації. Все йде за графіком».

Компанія «Енергоатом» за рахунок кредитних коштів Європейського банку реконструкції та розвитку і Євратома реалізує значну частину заходів КЗПБ. Умовою кредитних угод є прозорість і відповідність європейським стандартам усіх етапів впровадження Програми - починаючи з підготовки та проведення процедур торгів щодо закупівель обладнання та послуг (складання технічних документів, листування з майбутніми учасниками),  продовжуючи постачанням обладнання, його монтажем і закінчуючи введенням у експлуатацію.

На ЮУАЕС за кошти Європейського банку та розвитку у рамках Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків загалом буде впроваджено 20 проектів. Згідно з графіком, їх повну реалізацію має бути завершено до 2020 року.

Сьогодні вже реалізовуються заходи щодо зниження концентрації водню в гермооболонці для позапроектних аварій; модернізація системи аварійного електропостачання першої групи надійності для щитів постійного струму; модернізація силових та керуючих гермопроходок через контаймент; реконструкція системи збудження турбогенератора; оснащення установками автоматичного контролю силового маслонаповненного обладнання головної схеми видачі потужності АЕС; модернізація системи управління резервних дизель-генераторів; придбання та впровадження автоматизованої системи вихороструменевого контролю металу теплообмінних труб і перемичок колекторів парогенераторів; впровадження системи примусового скидання тиску з системи герметичної огорожі; розробка методики та апаратури для визначення остаточного ресурсу кабелів АЕС.

Під час перевірки реалізації згадуваних проектів експерти ЄБРР зустрічалися з керівниками робіт, детально вивчали проектну та технічну документацію, оглянули обладнання, поставлене або вже встановлене в рамках заходів КЗПБ, а також провели зустріч з представниками Державної інспекції ядерного регулювання на ЮУАЕС.

На підсумковій нараді за результатами триденної роботи консультант головного управління проектом Моріс Кершер зазначив, що програму візиту експертів виконано в повному обсязі. Він подякував представникам атомної станції за гарну підготовку до перевірки та конструктивну роботу в її перебігу: для моніторингу було представлено всю необхідну технічну та фінансову документацію, надано можливість для огляду обладнання, яке вже доставлено та змонтоване, а також для проведення інтерв’ю з керівниками робіт і фахівцями, під час яких отримано вичерпні відповіді на всі питання, що їх цікавили. «Ця місія була добре організована представниками атомної станції. Всі документи представлено таким чином, що нам було легко їх вивчати, всі відповіді на наші запитання були чіткими та зрозумілими, - підкреслив він і додав: «Южно-Українська станція має надзвичайно багатий досвід щодо застосування програм з підвищення безпеки, який я рекомендуватиму для вивчення представникам АЕС у Франції, де також впроваджуються аналогічні заходи».

Експерти ЄБРР зазначили, що за результатами проведеного моніторингу зауважень до виконання заходів КЗПБ на проммайданчику Южно-Української АЕС у них немає.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію