Діяльність

29.06.2017

Рівненська АЕС стала учасницею міжнародного тренування МАГАТЕ

Рівненська АЕС стала активною учасницею міжнародного тренування МАГАТЕ за форматом ConvEx-3, яке проходило 21-22 червня цього року. Участь в повномасштабних тренуваннях дозволяє повною мірою оцінити міжнародні механізми реагування на ядерні аварії та ліквідації їх наслідків.

Повномасштабні тренування за форматом ConvEx-3 проводяться МАГАТЕ систематично – кожні 3-5 років. Цьогорічними учасниками стали 82 держави-члени МАГАТЕ та 10 міжнародних організацій. Сценарій 36-годинного тренування імітував умовну важку аварію – знеструмлення двох блоків ВВЕР-440 АЕС Пакш (Угорщина), класифіковану як 6-й рівень небезпеки за шкалою INES.

Україна виступила одним з активних гравців, оскільки характер розвитку подій вказував на умовну загрозу транскордонного впливу для 28 країн, включаючи Україну. Ситуація вимагала координованих заходів з оцінки, прогнозу та рекомендацій для усіх країн, що потрапили під дію умовного викиду.

Державна інспекція ядерного регулювання України є компетентним органом з питань аварійного оповіщення та інформування згідно з Конвенцією про оперативне оповіщення про ядерні аварії, уповноваженим надсилати аварійне оповіщення та інформацію в разі ядерної аварії або радіаційної аварійної ситуації в Україні і одержувати аварійне оповіщення та інформацію в разі ядерної аварії або радіаційної аварійної ситуації в іншій державі.

Фахівці Рівненської АЕС, маючи європейський інструмент оцінки і прогнозу радіаційного стану - систему РОДОС та потенційні можливості уточнення прогнозних розрахунків реальними засобами АСКРО, в ході тренування здійснювали консультативну підтримку інформаційно-кризового центру Держатомрегулювання України.

Персоналом цеху радіаційної безпеки (ЦРБ) РАЕС було підготовлено п’ять інформаційних повідомлень, які стосувалися прогнозу наслідків умовної аварії та рекомендацій щодо захисту населення. За словами заступника начальника ЦРБ РАЕС з радіаційного моніторингу Олександра Романенка, усі розрахунки розроблялися оперативно, відповідно до фактичних погодних умов в Європі та даних щодо умовного протікання аварії, які надходили в реальному часі з МАГАТЕ. «Тренування тривало безперервно майже дві доби, тож працювати довелось навіть вночі. Для оцінки максимально можливих наслідків умовної аварії та її можливого впливу на населення України на початковому етапі тренування був проведений консервативний розрахунок з параметрами викиду при повному знеструмленні АЕС відповідно до звіту з Керівництва по управлінню важкими аваріями енергоблоків №1, 2 РАЕС та надано інформацію до Держатомрегулювання України. Беручи участь в таких масштабних тренуваннях, ми можемо якісно оцінити нашу готовність до реагування на надзвичайні ситуації, визначити передові практики, а також сфери, які потребують вдосконалення», - відзначив О. Романенко.

У процесі інформаційного обміну була задіяна система обміну повідомленнями кризових центрів, розроблена в рамках системи аварійного реагування спеціалістами служби інформаційних технологій РАЕС. Завдяки цій системі під час тренування було досягнуто ефективної міжвідомчої взаємодії, що сприяло оперативному, а, відповідно, і якісному реагуванню на усіх рівнях.

За підсумками міжнародного тренування, начальник управління безпеки поводження з РАВ та зняття з експлуатації АЕС Держатомрегулювання України, державний інспектор Тетяна Кутузова, зазначила, що була продемонстрована реальна взаємодія Держатомрегулювання з Рівненською АЕС, ДСНС, Укргідрометцентром та МАГАТЕ. «Щиро вдячні фахівцям РАЕС за цілодобову підтримку під час тренування та зразкові повідомлення. Усі результати будуть враховані у заключному звіті МАГАТЕ, в якому будуть визначені передові практики та сфери для поліпшення з метою посилення готовності національних та міжнародних органів до реагування на ядерні та радіологічні надзвичайні ситуації. Також пропонуємо РАЕС під час підготовки власних навчань використати усі сильні сторони цього тренування», - підкреслила Т. Кутузова.

Реалізований захід сприяє подальшому розвитку тісної співпраці країн-членів МАГАТЕ у випадку ядерних та радіологічних надзвичайних ситуацій на національному та міжнародному рівнях щодо оперативного обміну інформацією, проведення оцінки та прогнозування, надання міжнародної допомоги та координування публічної інформації. Заключна нарада з оцінки міжнародного тренування відбудеться під час зустрічі робочої групи ConvEx-3 у Відні (Австрія) до кінця поточного року.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2016 рік

Повідом про корупцію