Діяльність

21.07.2011

Реалізація Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України не несе негативних впливів на навколишнє середовище, - висновок експертів

19 липня 2011 року в Києві «Атомпректінжиніринг»,  відокремлений підрозділ ДП НАЕК «Енергоатом», разом з Європейським банком реконструкції та розвитку ініціювали зустріч з громадськістю та ЗМІ. Ця зустріч – перша з запланованих п’яти, які присвячені обговоренню проекту Звіту про екологічну оцінку Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України (КЗПБ). Аналогічні діалоги з громадськістю пройдуть у містах-супутниках атомних електростанцій – Кузнецовську, Нетішині, Енергодарі та Южноукраїнську.

«Ця програма, - логічне продовження постійної діяльності НАЕК «Енергоатом» з забезпечення безпечного виробництва ядерної енергії», - відзначив перший заступник Генерального директора ВП «Атомпроектінжиніринг» Геннадій Сазонов, відкриваючи зустріч.

Реалізація такої масштабної програми потребує чималих коштів: її загальна вартість - близько 1,18 мільярда євро. Тому українська експлуатуюча компанія звернулася до Європейського банку реконструкції та розвитку та ЄВРАТОМУ. Знаючи НАЕК «Енергоатом» як надійного партнера за раніше реалізованими спільними проектами, ЄБРР та ЄВРАТОМ дали згоду на підготовку проекту фінансування КЗПБ за їх участю. Проте головною умовою такої фінансової допомоги є державні гарантії, які можуть бути надані лише за позитивних висновків державної експертизи Техніко-економічного обґрунтування КЗПБ. Екологічна оцінка є невід’ємною складовою такого обґрунтування.

При цьому екологічна оцінка повинна включати консультації з громадськістю. Це – обов’язкова вимога до проектів, які фінансуються міжнародними установами. Так визначено у міжнародних угодах, ратифікованих Україною, у національному законодавстві та міжнародних екологічних і соціальних рекомендаціях. Консультації з громадськістю стосовно Комплексної програми розпочалися ще на фазі визначення обсягів екологічної експертизи і триватимуть до завершення впровадження заходів Програми у 2017 році.

Європейський банк реконструкції та розвитку забезпечив ДП НАЕК «Енергоатом» експертною підтримкою міжнародної консалтингової групи «PÖYRY». Спеціалісти цієї авторитетної організації виконують екологічну оцінку  Комплексної програми.

Як підкреслив старший радник ЄБРР з питань екології Роберт Адамчик, головна мета проекту – забезпечити прозорість реалізації Комплексної програми та максимальне залучення громадськості у її обговорення.

Директор з міжнародних питань компанії «PÖYRY» Пьєр Бідерманн та консультант компанії Людвиг Литвинський ознайомили учасників зустрічі з усіма деталями підготовки та проведення процесу консультацій з громадськістю в рамках екологічної оцінки Комплексної програми. Вони, зокрема, розповіли про нормативні підстави для згаданих консультацій, їхню мету, організацію процесу, оформлення результатів зустрічей.

Процес консультацій розпочався з оприлюднення «Заяви про наміри щодо зведеної програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України», на наступному етапі разом з громадськістю визначені обсяги робіт з екологічної оцінки КЗПБ. Для  цього було організовано зустрічі з населенням, а також налагоджено роботу громадських приймалень у столиці та містах-супутниках АЕС.

10 червня 2011 року розпочалися консультації з громадськістю щодо Комплексної програми та результатів її екологічної оцінки для наступного врахування результатів дискусій. У зв’язку з цим на сайті НАЕК «Енергоатом» розміщено «Проект Звіту про Екологічну оцінку КЗПБ. Резюме, розраховане на широку аудиторію». Проходить широке обговорення цього документу, до якого запрошені усі зацікавлені сторони. Важливо, що результати кожної зустрічі з громадськістю оформляються відповідними протоколами та стенограмами або аудіозаписами дискусій, які поступово розміщуються на сайті НАЕК.   

Протоколи зустрічей будуть також включені до складу остаточної версії «Звіту про Екологічну оцінку», а надані в ході обговорення  запитання, пропозиції та коментарі увійдуть до «Книги запитань-відповідей».   Ці документи планується оприлюднити 1 жовтня 2011 року на офіційному сайті НАЕК «Енергоатом». Друковані копії «Звіту про Екологічну оцінку КЗПБ» разом з «Книгою запитань –відповідей» будуть передані органам місцевого самоврядування Волинської, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Рівненської та Хмельницької областей та міст-супутників АЕС.

Експерти групи «PÖYRY» також презентували проект звіту Екологічної оцінки Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України. Було наголошено, що метою Програми є продовження відповідних робіт  в рамках  довгострокової державної стратегії з цього напряму.

Представники громадськості та ЗМІ ознайомилися з структурою заходів КЗПБ, причинами та цілями, підходами та методами її екологічної оцінки. Окрема увага була приділена джерелам, видам та об’єктам впливів від АЕС, а також проектним аваріям на атомних електростанціях, які проаналізовані в ході екологічної оцінки. Крім того, експерти зупинилися на питанні змін залишкових впливів внаслідок реалізації КЗПБ та оцінці можливого впливу від реалізації КЗПБ у транскордонному контексті.

Учасникам зустрічі також презентували рекомендації щодо покращення управління охороною праці, удосконалення управління надзвичайними ситуаціями та інформування громадськості. При цьому експерти наголосили, що необхідно забезпечити регулярне інформування населення стосовно безпеки на АЕС під час реалізації КЗПБ та після її завершення. Варто було б також уніфікувати практику та інструменти поширення інформації серед населення для всіх АЕС.

До загальної дискусії після виступів експертів залучилися як представники громадських організацій, так і журналісти. Учасників зустрічі цікавили різні аспекти як екологічної оцінки, так і реалізації Комплексної програми – від організаційних до технічних та фінансових. Розмова була відвертою та цікавою і для організаторів, і для запрошених. Обидві сторони висловили думку, що ключовою  складовою загального процесу Екологічної оцінки є залучення усіх зацікавлених сторін. За словами Роберта Адамчика, важливо налагодити конструктивний діалог, який би не закінчився навіть після виділення кредиту.

Геннадій Сазонов нагадав, що зустрічі з громадськістю тривають і висловив сподівання, що населення, лідери громадської думки та мас-медіа не залишаться байдужими до обговорення питань, пов’язаних з такою актуальною темою, як підвищення безпеки вітчизняних атомних електростанцій. 

Тим більш, що у жовтні вже почнеться наступний етап консультацій з громадськістю - висвітлення процесу впровадження заходів КЗПБ та оприлюднення її результатів, включаючи екологічні аспекти.    
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію