Діяльність

Популярно про атомну енергетику

1977-й рік - рік народження української атомної енергетики. В промислову експлуатацію введено перший енергоблок Чорнобильської АЕС з реактором РБМК-1000 (1000 МВт).

Зростаюча потреба в електроенергії, прагнення замінити теплові та гідроелектростанції на більш потужні - атомні, сприяли їх швидкому будівництву.

На час техногенної аварії на 4-му блоці Чорнобильської АЕС (квітень 1986 р.) в Україні перебувало в експлуатації 10 енергоблоків, 8 з яких потужністю 1000 МВт.

3 1986 р. і до 1990 р. (02.08.1990 №134-ХІІ Верховною Радою України ухвалено постанову «Про мораторій на будівництво нових атомних електростанцій на території Української РСР»), введено ще 6 атомних енергоблоків потужністю 1000 МВт кожний: три на Запорізькій АЕС і по одному на Южно-Українській, Рівненській та Хмельницькій АЕС. На час здобуття незалежності (серпень 1991 р.) в Україні працювало 15 енергоблоків на 5 атомних електростанціях.

У грудні 1991 р. підприємства атомної енергетики були об'єднані у концерн «Укратоменергопром», який у січні 1993 р. було реорганізовано у Державний комітет України по використанню ядерної енергії - Держкоматом України.

21 жовтня 1993 р. Верховна Рада України скасувала дію мораторію. Було відновлено роботи на 6-му енергоблоці Запорізької АЕС, 4-му – Рівненської та 2-му - Хмельницької АЕС.

У жовтні 1995 р. відбувся енергетичний пуск 6-го енергоблоку Запорізької АЕС. Запорізька атомна станція із встановленою потужністю 6 млн кВт стала найбільшою в Європі.

17 жовтня 1996 р. постановою Кабінету Міністрів №1268 було створено державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».

Чорнобильська АЕС — перша українська атомна електростанція, експлуатацію якої припинено до закінчення проектного ресурсу. Нині три енергоблоки станції з реакторами РБМК-1000 перебувають у стадії зняття з експлуатації, зокрема, 2-й енергоблок - з 1991 р. після пожежі у машинному залі, 1-й енергоблок - з 1996 р. за рішенням українського Уряду, 3-й блок зупинено наприкінці 2000 р.

Постановою Уряду України від 25 квітня 2001 р. Чорнобильську АЕС виведено зі складу НАЕК «Енергоатом». Їй надано статус державного спеціалізованого підприємства.

Для вирішення питань працевлаштування вивільненого персоналу Чорнобильської АЕС, а також з метою підвищення ефективності управління якістю та ефективністю ремонтних робіт, що проводяться на атомних електростанціях, у листопаді 2000 р. створено підприємство «Атомремонтсервіс», яке увійшло до складу Компанії.

З квітня 1999 р. введено в промислову експлуатацію Олександрівську ГЕС з потужністю 2,5 МВт – складову частину Южно-Українського енергетичного комплексу. Олександрівський гідровузол має важливе значення для захисту населених пунктів, розташованих нижче за течією Південного Бугу, від весняних повеней. Олександрівське водосховище, у складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу, забезпечує виробництво електроенергії на ГЕС і служить нижнім водоймищем для Ташлицької ГАЕС

На Запорізькій АЕС, першій серед атомних станцій України, споруджено сухе сховище відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП). Проектний обсяг ССВЯП на Запорізькій АЕС –– 380 контейнерів, в яких можна розмістити 9 000 збірок з ВЯП. ССВЯП зможе прийняти відпрацьоване ядерне паливо ЗАЕС за весь період її експлуатації. Промислову експлуатацію ССВЯП розпочато 10 серпня 2004 р. На початку 2012 року введено в експлуатацію другу чергу СВЯП ВП ЗАЕС загальною ємністю 280 контейнерів по 24 ВТВЗ. Щороку ДП «НАЕК «Енергоатом» економить більше ста мільйонів доларів, зберігаючи ВЯП Запорізької АЕС у ССВЯП.

У липні 2002 р. Южно-Українська АЕС першою серед українських атомних електростанцій отримала ліцензію Держатомрегулювання на експлуатацію ядерних установок.

Серпень - жовтень 2004 р. - завершення спорудження та енергетичний пуск другого Хмельницького та четвертого Рівненського енергоблоків.

На сьогодні в експлуатації на АЕС перебуває 15 енергоблоків, з них 13 - з реакторами типу ВВЕР-1000, 2 - ВВЕР-440 (нового покоління).

У світі за кількістю реакторів Україна посідає десяте місце, а за їх сумарною потужністю – сьоме.
Сринька довіри

Весняна школа НАЕК «Енергоатом»