Діяльність

14.09.2011

НАЕК «Енергоатом» взяла участь у 9-й Українській конференції з фізичного захисту, обліку і контролю ядерного матеріалуЗ 5 по 9 вересня ц.р. представники ДФЗСБ ДП НАЕК «Енергоатом» взяли участь у 9-й Українській конференції, присвяченій питанням взаємодії систем фізичного захисту та  систем обліку і контролю ядерних матеріалів на ядерних установках України, яка проводилась на базі ВП ЮУ АЕС (м. Южноукраїнськ, Миколаївської області).

Організаторами Конференції виступили Учбовий центр з фізичного захисту, обліку і контролю ядерного матеріалу ім. Дж. Кузьмича Інституту ядерних досліджень НАН України, ДП НАЕК «Енергоатом», ВП ЮУ АЕС за підтримки Міністерства енергетики США та Європейського об'єднаного дослідницького центру (м. Карлсрує, Німеччина).

У роботі Конференції взяли участь фахівці ядерних та радіаційно-небезпечних об’єктів України (Держатомрегулювання, Міненерговугілля, МНС, НАНУ, ДП НАЕК "Енергоатом", інших організацій, наукових інститутів та підприємств), представники МАГАТЕ, ЄС, Міністерства енергетики США, Росії, Білорусії, Литви та Узбекистану.

Мета Конференції - сприяти обміну досвідом між фахівцями у сфері фізичного захисту, обліку і контролю ядерного матеріалу.

Під час роботи Конференції було розглянуто наступні питання:

- Розвиток і реалізація законодавчої бази у галузі фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів та ядерних установок;

- Взаємодія систем фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів;

- Взаємодія систем фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів під час транспортування ядерних матеріалів;

- Культура захищеності;

- Взаємодія систем фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів при забезпеченні збереження ядерних матеріалів;

- Функціонування сучасних технічних засобів в системах обліку, контролю і фізичного захисту ядерних матеріалів;

- Підготовка і підвищення кваліфікації фахівців у галузі фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів;

- Система вимірів ядерних матеріалів і вдосконалення їх обліку: програми, методики, сертифікація.

Під час проведення пленарних засідань викликали інтерес виступи за такими тематиками:

1. Досвід впровадження принципів культури фізичної ядерної безпеки на ДСП «Чорнобильська АЕС» (доповідач - Є.І. Катунін).

2. Взаємодія систем фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів під час перевезень ядерних матеріалів (доповідач – А.І. Гнатенко, ГУ ВВ МВС України).

3. Питання, що потребують детального розгляду під час планування модернізації комплексу інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту (доповідач – В.А.Розум, ВП ХАЕС).

4. Досвід ВР РАЕС щодо проведення оцінки стану системи фізичного захисту  (доповідач - Ю.П. Солтіс, ВП РАЕС).

5. Культура захищеності (доповідач – В.К. Кулініч, ВП ЗАЕС).

6. Облік і контроль, фізичний захист під час перевезення ядерного палива компанією «Westinghouse» (доповідач - В.М. Дмитраш, ВП ЮУАЕС).

7. Захист інформації в системі фізичного захисту (доповідач – Ю.Ю.Сапожніков, СНУЯЕП).

8. Роль Учбового центру з ФЗ, обліку і контролю ЯМ ім. Дж. Кузмича ІЯД НАНУ (доповідач – В.І.Гаврилюк).

9. Необхідність розробки програмного забезпечення для проведення аналізу ефективності системи фізичного захисту на підприємствах України (доповідач – Д.А.Черкашин, СНУЯЕП).

  Окрім цього, учасниками Конференції були схвалені доповіді за наступними тематиками:

- розробка та вдосконалення нормативно-правової бази в Україні з врахуванням вимог та рекомендацій МАГАТЕ з фізичного захисту ЯУ та ЯМ;

- облік та контроль ядерних матеріалів, використання гарантій під час вивезення високозбагаченого неопроміненого ядерного палива з ядерних дослідницьких інститутів України, які презентовані спеціалістами НТЦ ХФТІ, ІЯД НАНУ, СНУЯЕП, Фізико-енергетичного інституту (м.Обнінськ, Росія).

Відповідно до порядку денного Конференції проведено наступні практичні заходи:

- учасників Конференції ознайомлено із функціонуванням Ташлицької ГАЕС;

- організовано виїзд до учбового центру військової частини ВВ МВС України з метою ознайомлення з підготовкою підрозділу спеціального призначення в/ч для виконання особливо-важливих завдань під час скоєння диверсій, терористичних актів на об’єктах ВП ЮУ АЕС тощо;

- організовано участь у роботі виставки інженерно-технічних засобів охорони, фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, яку організували комерційні підприємства, що виконують проектувальні, монтажні та пуско-налагоджувальні роботи інженерно-технічних засобів охорони на атомних електростанціях, а саме – Корпорація «ТСМ Груп» (провідний виробник турнікетів та систем контролю доступу), Група компаній «Альтаир», Росія (технічні засоби охорони периметрів та протидії тероризму), ТОВ «Bosch Security Systems» (системи контролю доступу, ТОВ «Авісат» (новітні підходи щодо створення і управління комплексом інженерно-технічних комплексів ситеми фізичного захисту на основі інтеграційної платформи BUILDING INTEGRATION SYSTEMS (BIS), російське ЗАТ «Оптика» (забезпечує охорону об’єктів за допомогою оптоволоконної охоронної системи «Грикон-К»). 

В останній день роботи Конференції проведено два засідання:

1. з питань фізичного захисту ЯУ та ЯМ за тематикою щодо приведення систем фізичного захисту у відповідність з вимогами чинного законодавства України.

2. з обліку і контролю за ядерними матеріалами з питань проведення самооцінки систем для підвищення ядерної захищеності і підготовки та впровадженню інтегрованих гарантій на ядерних установках України.

Детальну інформацію про Конференцію розміщено на сайті Учбового центру з фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів ім. Дж. Кузмича ІЯД НАНУ – (hppt://www.mpca.kiev.ua/confer.htm).
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію