01.08.2017

На РАЕС відбулося фінальне тестування і прийом в дослідну експлуатацію програмного продукту АСІКС

На РАЕС відбулося фінальне тестування і прийом в дослідну експлуатацію програмного продукту АСІКС

24-26 липня спеціалісти організацій RWE (Німеччина) та «Проатом» (Україна), розробники пілотного проекту «Автоматизована система інформації про конфігурацію станції» (АСІКС), провели додаткові навчання для користувачів системи на майданчику Рівненської АЕС. За участі генерального директора та фахівців Рівненської АЕС, представників JSO (контролююча організація від Єврокомісії) та розробників автоматизованої системи 27-28 липня відбулось її фінальне тестування та приймання в дослідну експлуатацію.

З 2010 року у рамках співпраці між Україною та Євросоюзом у сфері ядерної безпеки на енергоблоці №4 РАЕС розпочалось впровадження програмного продукту «Автоматизована система інформації про конфігурацію станції» (АСІКС). Основною метою якого є підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків та ефективного використання кадрового потенціалу електростанції. Уся зібрана системою АСІКС інформація безперервно та в автоматичному режимі контролюватиме відповідність показників систем важливих для безпеки вимогам технологічного регламенту безпечної експлуатації.

Реалізація проекту відбувалась у декілька етапів, зокрема розробки програмного продукту, методики обходів та збору даних, які фінансувались за рахунок ЄС. В свою чергу, обладнання для цієї системи закуповувалось коштом Енергоатома.

На майданчику Рівненської АЕС для керівників вищої ланки управління РАЕС – заступників головного інженера, фахівців експлуатаційного та оперативного персоналу, зокрема ГОУЕ блоків №№ 3,4, турбінного та реакторного цехів, фахівців служби інформаційних технологій, служби налагоджування та випробування устаткування було проведено навчання з правил користування автоматизованою системою, у ході якого було перевірено роботу розроблених окремих модулів, функцій, параметрів, їх особливості та відповідність технічному завданню. До навчання були залучені спеціалісти навчально-тренувального центру, на базі якого будуть проводитись заняття для персоналу впродовж наступних трьох місяців.

У ході підсумкової наради з результатів реалізації проекту начальник зміни РАЕС Ігор Курінний презентував кожен із 16 модулів АСІКС, їх переваги та особливості. Розглядаючи модуль «Обходи», фахівець продемонстрував термінал збору даних, з яким відтепер, працюючи у системі АСІКС, оператори реакторного та турбінного відділень енергоблоку №4 здійснюватимуть обходи. Наразі вже розроблена тендерна документація на закупівлю п’яти комплектів обладнання.

«Автоматизована система безупинно збиратиме, зберігатиме, надаватиме на робочі місця персоналу БЩК, основних цехів та керівництва АЕС усі дані про роботу та стан обладнання електростанції. Нині ми маємо нову систему обходів», – зауважив начальник зміни АЕС Ігор Курінний. За його словами, сучасна програма АСІКС – це важливий крок для покращення надійності роботи обладнання та безпечної і ефективної експлуатації енергоблоків РАЕС.

Як зазначив заступник головного інженера РАЕС з експлуатації енергоблоків №№3,4 Ігор Кузмицький, багатомодульна система АСІКС об’єднає систему обходів обладнання оперативним персоналом, «електронний наряд», електронний документообіг та інформаційно-обчислювальну систему енергоблоку, що, в свою чергу, покращить якість інформації, яка надходить до операторів БЩК та надасть можливість персоналу своєчасно реагувати на можливі відмови в роботі обладнання. «За результатами партнерської перевірки Паризьким центром ВАО АЕС одна з областей для покращення на РАЕС стосувалась саме обходів, тому модуль «Обходи» дозволить значно підвищити їх якість» – підкреслив фахівець.

Високо оцінив впровадження АСІКС на РАЕС генеральний директор РАЕС Павло Павлишин: «Система АСІКС – це потрібний і важливий для електростанції проект, який і надалі необхідно розвивати і вдосконалювати. Найближчим часом плануємо розглянути можливість впровадження системи на інших енергоблоках Рівненської АЕС».

У свою чергу, представники консорціуму «RWE»/«Проатом» та Єврокомісії відмітили високий професіоналізм фахівців РАЕС, їх якісний підхід до співробітництва. «Незважаючи на політичні події в країні, даний проект був розроблений і впроваджений вчасно. Всі, хто був залучений до проекту спрацювали ефективно та злагоджено, показавши високий результат» – зазначив директор Спільного офісу підтримки JSO ЄК Девід Корбетт.

Результати комплексного тестування АСІКС підтвердили готовність багатофункціональної системи до її введення в дослідну експлуатацію на енергоблоці №4 РАЕС. В разі виникнення будь-яких зауважень в процесі промислової експлуатації системи, її розробники зобов’язались доопрацювати продукт. Згідно з програмою ІСЯБ-2010 передбачено поширення результатів даного проекту на АЕС України.