Прес-центр

10.09.2015

Павло Павлишин: головне завдання колективу РАЕС – безпечне виробництво електроенергії

Павло Павлишин: головне завдання колективу РАЕС – безпечне виробництво електроенергії

Про оптимізацію термінів планово-попереджувальних ремонтів, реалізацію перспективних проектів і участь Рівненської АЕС у передвиборчому процесі до органів місцевого самоврядування в інтерв’ю журналістам управління інформації і зв’язків з громадськістю розповів генеральний директор РАЕС Павло ПАВЛИШИН.

– Павле Яремовичу, з пуском четвертого енергоблоку на РАЕС завершується ремонтна кампанія 2015-го року. Як Ви оцінюєте проведені ремонти і наскільки добре наша станція підготувалася до стабільної роботи у холодну пору року?

– Дійсно, з пуском 4-го енергоблоку, який плануємо увімкнути в мережу 13 вересня, ми завершуємо основну ремонтну кампанію на Рівненській АЕС. На перших трьох блоках ми провели ремонти доволі успішно. Маємо найвищий показник скорочення термінів ремонту серед усіх атомних станцій України. Загалом по всіх трьох енергоблоках ми зекономили близько 20 діб ремонту.

Про блок № 4 я зараз не хотів би говорити.  Адже ремонт закінчується тоді, коли вмикаємо блок у мережу. Потрібно почекати, перш ніж підбивати підсумки. Я упевнений, що все буде добре. Однак остаточно крапку у цьому питанні можна буде поставити 13 вересня.

Наразі можу сказати, що ремонт енергоблоку № 4 також іде з невеликим випередженням графіка. Ми провели усі заплановані роботи. У ремонті залишається ще декілька одиниць серйозного обладнання, а саме – два підігрівачі високого тиску. Ми обов’язково завершимо ці роботи до кінця місяця. Це не заважає нам увімкнути блок в мережу. Решту робіт виконали вчасно. Ремонтники були забезпечені усіма необхідними запчастинами і матеріалами. Ремонт загалом провели доволі якісно.

Потрібно відзначити, що до кінця 2015 року на блоці №4 заплановано виконати чотири заходи за Комплексною (зведеною) програмою підвищення рівня безпеки енергоблоків: три у повному обсязі та один частково. У цей плановий ремонт ми реалізували два заходи у фізичному обсязі. Також виконали один захід, який не був запланований цього року. Це забезпечення зони цілісності зварних з’єднань № 111 колекторів парогенераторів. Звіт про виконання цього заходу вже підписано у Держатомрегулюванні.

Цього року ми також спробували використати одне з цікавих технічних нововведень. При виході реакторної установки блоку № 4 на МКР використовували режим збільшених швидкостей за малою борною програмою. Рівненська АЕС – перша атомна станція НАЕК «Енергоатом», яка підготувала технічне рішення, провела розрахунки і отримала дозвіл  пускати блок за програмою не 10, а 13 з половиною кубів на годину. Таким чином збільшується швидкість пускових робіт за рахунок швидкості водообміну. Думаю, що й інші станції слідом за нами будуть займатися цим питанням.

– Це розробка наших спеціалістів, чи ми використовували досвід зарубіжних колег?

– Ми ретельно вивчили досвід європейських АЕС і побачили, що такої кількості днів на ремонтні і пускові роботи, як на українських атомних станціях, уже давно ніхто не відводить. Тому сьогодні на РАЕС ми працюємо за різними напрямками скорочення термінів ремонтних кампаній. Бачимо багато напрямків оптимізації, які розділили на три основні частини. Перша частина – підвищення потужності. Сюди входять заходи з реконструкції і заміни обладнання, які потребують великих капіталовкладень. Але ми повинні над цим працювати, щоб збільшити потужність хоча б блоків з реакторами ВВЕР-440. Адже сьогодні наші «малі» блоки несуть навантаження 415-430 МВт. Тоді як всі європейські блоки аналогічних проектів працюють на потужності як мінімум 500 МВт.

Друга можливість зменшити терміни ремонту – скоротити термін пускових робіт. До цієї частини якраз і увійшло нововведення під час виведення на МКР блоку № 4. У цьому напрямку ми вже рік дуже активно працюємо. У нас дуже багато пропозицій, розроблено низку технічних рішень. Вони зараз проходять експертизу.

І третій напрямок оптимізації стосується власне скорочення термінів ремонтних робіт. Наші спеціалісти їздили на європейські АЕС, вивчали їх досвід. Нещодавно троє фахівців повернулися з Чехії, де переймали досвід щодо скорочення строків ремонтів на АЕС Чехії та Словаччини. Частину організаційних заходів, які не потребували капіталовкладень, ми вже виконали. На жовтень готуємо заходи, пов’язані із закупівлею обладнання. Зокрема, плануємо модернізувати маніпулятори для проведення контролю металу корпусу реактора, парогенераторів, що дозволить нам пришвидшити цей процес.

Сьогодні є два шляхи фінансування робіт, пов’язаних з оптимізацією термінів ремонтів. Перший – власними силами, що досить непросто. Адже у нас, на жаль, не вистачає фінансових засобів на все. Другий шлях – пошук інвестицій. Є багато охочих інвестувати у наше виробництво, тому, думаю, ми разом з Компанією будемо над цим працювати. Тому що витрачати стільки часу на ремонти ми не можемо собі дозволити.

– Сьогодні на станції реалізовуються ще два важливі проекти, про які ми неодноразово говорили і писали. Це реконструкція ВРП-750 кВ і будівництво комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів. На якому етапі вони зараз?

– Обидва проекти сьогодні реалізовуються досить активно. Обидва знаходяться в роботі. Сьогодні, безумовно, в пріоритеті реконструкція ВРП-750 кВ. Буквально місяць тому я розпочав щотижня особисто проводити оперативні наради щодо цього проекту. Можу сказати, що основну частину обладнання вже поставлено на майданчик і практично змонтовано. Зараз проводиться обв’язка, доустановка, налагодження обладнання, виконуються певні випробування. Також сьогодні проводиться модернізація і реконструкція будівлі ВРП-750 кВ. У проекті враховано моменти, пов’язані з пожежною безпекою, будівля утеплюється, змінюється її внутрішня архітектура, йде обв’язка й налагодження панелей. Загалом у цьому напрямку роботи рухаються досить активно.

Важливо, що ми встигли зробити все необхідне під час ППР блоку № 4 до його пуску. Це означає, що нам не доведеться додатково зупиняти енергоблок, який нам потрібен в роботі на повній потужності у зимовий період.

На жаль, маю констатувати, що є певні питання щодо поставок деяких елементів обладнання. Залишилося буквально п’ять позицій. Ми над усіма працюємо. Цього тижня у Міненерговугіллі планується проведення штабу. Ми маємо два питання, які потребують вирішення на рівні Міністерства. Перше питання – поетапне введення ЛЕП-750 в частині проекту. І друге – узгодження питання з НЕК «Укренерго» в частині протиаварійної автоматики захисту і блокування. Гадаю, у четвер на штабі ці питання будуть вирішені і в нас взагалі не буде жодних  проблем. Тому не маю сумнівів, що Рівненська АЕС виконає свою частину робіт і буде готова до постановки ЛЕП 750 кВ «РАЕС – підстанція «Київська» під напругу до кінця року.

Щодо комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів, то тут тривають внутрішні облицювальні роботи. Майже все обладнання вже змонтовано. Проводиться налагодження вентиляції, протипожежної автоматики, виконуються електротехнічні роботи. Загалом роботи йдуть нормально.

– Павле Яремовичу, в Україні уже стартувала передвиборча кампанія до органів місцевого самоврядування. Яким чином братиме участь у цьому процесі наше підприємство? Чи торкнуться ці події РАЕС?

– Дійсно, 5 вересня стартувала виборча кампанія до місцевих рад. Як наше  підприємство братиме участь у цьому процесі? По-перше, ми отримали окреме доручення Кабінету Міністрів України щодо роз’яснення серед наших працівників  всіх нових законодавчих актів, які стосуються виборчих кампаній. Тому найближчим часом законодавство про місцеві вибори буде надруковано і розповсюджено на робочі місця, розміщено на наших інтернет-ресурсах, щоб кожен працівник міг з ним ознайомитися. Якщо у процесі передвиборчої кампанії будуть з’являтися додаткові акти, ми обов’язково якомога швидше ознайомимо з ними наш персонал.

По-друге, наше місто невелике. Тому під час виборів у деяких наших приміщеннях розміщуються виборчі дільниці. Як правило, у нас задіяні професійно-технічне училище, Палац культури, інформаційний центр. Ми маємо забезпечити територіальні виборчі комісії приміщеннями, засобами зв’язку, створити оптимальні умови для роботи.

Думаю також, що деякі наші працівники будуть членами комісій. Тому, відповідно до законодавства, ми маємо надати їм вільний час. Я не бачу для цього жодних перепон. Це ті основні напрямки виборчого процесу, які стосуються нашого підприємства.

Щодо самої передвиборчої кампанії, то я завжди вважав і вважаю, що наш колектив має бути націлений насамперед на виконання свого основного виробничого завдання – безпечного виробництва електроенергії. Закон про використання ядерної енергії  забороняє передвиборчу чи будь-яку іншу агітацію на робочих місцях. Тому прошу керівників і персонал не займатися виборами на роботі. У нас доволі складне підприємство. У кожного працівника тут своє місце, свої обов’язки і відповідальність. Якщо не будемо відволікатися й займатимемося своєю справою, тільки тоді зможемо досягнути тих результатів, на які розраховуємо.

У свій вільний час, безумовно, кожен, хто має можливість і бажання, може займатися чим завгодно, в тому числі й балотуватися до органів місцевого самоврядування. У нас є дуже багато активних людей. Думаю, що багато-хто у різній якості братиме участь у нинішній передвиборчій кампанії. Питання виборів дуже важливе для Кузнецовська, адже переобиратимемо міського голову, депутатський корпус, від яких буде залежати дуже багато рішень щодо розвитку нашого міста. Думаю, що кожен зможе зробити свій вибір, коли отримає бюлетень і зайде в кабінку.

– Чи будете Ви особисто брати участь у виборах? Чи будете балотуватися?

– Сьогодні я є депутатом Рівненської обласної ради. Я багато про це думав і прийняв рішення цього року не брати участі у виборах ні до міської, ні до обласної ради. Причин декілька. Одна з головних – це те, що атомна станція – це велике підприємство з дуже складним виробництвом. Як генеральний директор я зараз не можу відволікатися  на депутатські питання. У мене просто не вистачає для цього часу. Вважаю, що моє основне завдання – займатися розвитком виробництва і персоналу. По-друге, я доволі аполітичний. І мені у роботі депутата важко знайти свою нішу. У нашому місті багато перспективних, розумних, грамотних людей, які можуть повністю реалізуватися у цьому напрямку.

Було б добре, якби представники нашого колективу були у депутатському корпусі міста й області. Але я прийняв остаточне рішення не балотуватися.

Теги: РАЕСНефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію