Прес-центр

26.07.2016

Для забезпечення санітарного попуску в нижній течії Південного Бугу з Олександрівського водосховища додатково спрацьовано 1 млн кубометрів води

Починаючи з 16 липня Олександрівське водосховище переведене в режим санітарного попуску. Станом на 25 липня з водойми додатково спрацьовано 1 млн куб.м. води. Це дозволило забезпечити приписані санітарні витрати річки нижче греблі Олександрівської ГЕС в об'ємі 17,0 куб.м./с. При цьому приплив води у водоймище у вказаний період знижувався до 12,7 куб.м./с.

Олександрівське водосховище має комплексне призначення та використовується для зрошування, питного водопостачання та гідроенергетики. Воно забезпечує роботу Олександрівської ГЕС і Ташлицької ГАЕС, для якої є нижньою водоймою.

«Південно-Бузьке басейнове управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України наказало Каскаду ГЕС-ГАЕС у меженний період за рахунок спрацювання регулюючого об'єму Олександрівського водосховища 9,3 мільйона метрів кубічних до позначки 14,8 метра забезпечити санітарно-екологічний попуск води в річці Південний Буг не нижче 17 кубометрів за секунду. За 9 днів ми додатково спрацювали вже мільйон кубометрів води», - повідомив заступник головного інженера ВП ЮУАЕС - директор Каскаду ГЕС-ГАЕС Олександр Фальчиков.

Як водний акумулятор Олександрівське водосховище використовується з 2010 року, коли рівень водоймища було піднято до позначки 16,0 м. Найнижче за географічним розташуванням на руслі Південного Бугу в період весняних паводків воно накопичує до 9,3 млн куб.м. води, яка в спекотні літні місяці використовується для зниження вододефіциту в нижній течії річки.

Зрозуміло, що такого невеликого об'єму недостатньо, аби повною мірою забезпечити безперебійне водопостачання населення та галузей народного господарства, а також підтримку належної санітарно-епідеміологічної та екологічної обстановки в річковому басейні. Тому Южно-Український енергетичний комплекс був ініціатором створення схеми взаємодії та управління усіма розташованими на річці штучними водоймищами. У результаті, 2010 року було розроблено та введено в дію «Правила експлуатації Каскаду водосховищ басейну р. Південний Буг», у яких наведено гідрологічні характеристики та можливі дії з раціонального стоку річки в різні пори року.

Режими роботи основних річкових водосховищ, виходячи з кліматичної та водогосподарської ситуації, мінімум двічі на рік розглядаються та приймаються до виконання спеціальною міжвідомчою комісією. У листі Південно-Бузького басейнового управління водних ресурсів на адресу Каскаду ГЕС-ГАЕС від 21 липня зазначено, що в разі недостатнього регулюючого об'єму Олександрівського водосховища 9,3 млн. куб.м. для безперебійного водозабезпечення населення та галузей економіки, а також підтримки належної санітарно-екологічної обстановки нижче за течією, буде проведено чергове засідання міжвідомчої комісії щодо узгодження режимів роботи водосховищ, водогосподарських систем басейну Південного Бугу зі встановленням санітарних витрат відповідно до фактичної водогосподарської обстановки.

Так загальними зусиллями, об'єднання яких свого часу було ініційоване Южно-Українським енергокомплексом, забезпечується наповненість водної артерії, що протікає територією 5 областей України та водозбірна площа якої розташована виключно на території нашої держави. Проте повною мірою розв'язати проблему вододефіциту в басейні Південного Бугу в період літньої межені все ж таки не вдається. У спекотні місяці вона загострюється з року в рік.

Однією з реальних можливостей підтримати сприятливу екологічну обстановку в пониззі ріки Південного Бугу є збільшення ємності Олександрівського водосховища. Згідно з проектом, для нормальної роботи Каскаду ГЕС-ГАЕС передбачено рівень водоймища 16,0 м. Використання більшого об’єму води для потреб народного господарства можливе за вищих позначок - аж до 20,7 м. У цьому випадку об'єм води, закумульованої для забезпечення водопостачання та екологічного благополуччя регіону,  збільшиться до 56,66 млн куб.м.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію