16.02.2017

Ремонтну кампанію на другому енергоблоці Южно-Української АЕС скорочено майже на 9 діб

Із закінченням планово-попереджувального ремонту (ППР) енергоблока №2 на Южно-Українській АЕС завершилася ремонтна кампанія 2016 року. Однією з її особливостей був перехід ППР другого блока з 2016 року на 2017-й: стартувавши 24 листопада минулого року, він завершився 14 лютого поточного. При цьому заплановані роботи вдалося виконати на 8,81 доби раніше встановленого терміну. Сьогодні обладнання другого енергоблока працює в заданому режимі.

«Планово-попереджувальний ремонт на блоці №2 видався особливим і складним, - зазначає заступник начальника відділу підготовки та проведення ремонтів ВП ЮУАЕС Костянтин Щербань. - Завдяки злагодженій роботі більше 2 тисяч фахівців атомної станції та підрядних організацій, задіяних у ремонтному та реконструктивному процесах, а також чітко поставленим завданням керівництва АЕС, ППР було виконано на високому професійному рівні, що дозволило досягти скорочення наміченого графіка з 91 до 82,19 доби». Слід зазначити, що ремонтні терміни було скорочено також за рахунок високої забезпеченості запасними частинами. За словами Д.Щербаня, на початок ППР вона складала 82,5%, на кінець - 98,5%.

Наймасштабнішою роботою, виконаною під час планово-попереджувального ремонту 2016-2017 років на другому енергоблоці, стала заміна конденсатора турбіни по ряду А. Конденсатор складається з двох рядів, до складу кожної входить три корпуси (24 модулі). Маса однієї сторони - 1000 тонн. Ряд Б було замінено в ремонтну кампанію 2015-го. Таким чином, після завершення ППР-2016 конденсатор другого блока ЮУАЕС введено в роботу повністю оновленим.

Для українських атомних станцій заміна конденсатора турбоагрегату - унікальна робота. Готуючись до неї, южно-українські фахівці вивчили досвід Калінінської атомної станції - побратима ЮУАЕС. «На нашому майданчику, де конденсатори турбін працюють в значно жорсткіших умовах у порівнянні з іншими вітчизняними станціями, необхідність заміни назріла давно, - констатує начальник турбінного цеху ВП ЮУАЕС Олександр Кравцов. - Об'єктивною причиною ситуації, що склалася, є підвищений солевміст Ташлицького ставка-охолоджувача. Кардинальною відмінністю нового обладнання, виготовленого Харківським заводом «Турбоатом», є матеріал трубного апарата - замість мідно-нікелевого сплаву тут використано нержавіючу сталь».

З 1 липня 2017 року в капітальний ремонт тривалістю 90 діб планується вивести перший «мільйонник», на якому також частково буде виконано заміну конденсатора турбіни - один ряд і третину корпусу другого ряду. Таким чином, на блоці №1 буде реалізовано об'єм робіт, який у півтора рази перевищує той, що виконано під час ППР другого енергоблока.

Лідером з кількості виконаних заходів у ППР 2-го блока ЮУАЕС став електроцех. На електротехнічному обладнанні було проведено масштабну реконструкцію устаткування комплектного розподільного пристрою 6 кВ систем безпеки та нормальної експлуатації, заміну агрегатів безперебійного живлення на двох системах безпеки тощо. «За рахунок реалізації вказаних заходів ми істотно підвищили надійність експлуатації АЕС», - підбиває підсумки начальник ЕЦ Костянтин Галін.

Фахівці електроцеху та цеху теплової автоматики і вимірювань (ЦТАВ) були задіяні на реалізації ще однієї реконструкції - заміні збірок розподільчого струмового засувного обладнання (РСЗО) на другому каналі безпеки. «Це одна з найбільших робіт, виконаних у нинішню ремонтну кампанію, - коментує начальник ЦТАВ Михайло Васильченко. - Старі, ще радянського зразка, збірки РСЗО, що відпрацювали 30 років, було замінено на нові інтелектуальні електророзподільчі шафи виробництва ПАТ «Науково-виробниче підприємство «Радій». Реконструкцію РСЗО поки здійснено лише на другому каналі системи безпеки. Аналогічні роботи на першому та третьому каналах систем безпеки планується виконати в ППР 2018 року».

Під час планово-попереджувального ремонту на блоці №2 після успішного завершення дослідної експлуатації в промислову експлуатацію введено низку систем - програмно-технічний комплекс автоматичного регулювання та систем нормальної експлуатації турбінного відділення, сигналізацію на резервному щиті управління тощо. Ведучи мову про ефект виконаних замін, М.Васильченко констатує: «Надійність обладнання підвищилася - і це безперечний факт. На заміну застарілих систем приходять нові, з самодіагностикою, зі зручністю надання інформації оперативному персоналу реакторного, турбінного цехів і ЦТАВ у вигляді графіків і таблиць. Скорочується час на аналіз працездатності цих пристроїв».

Особливістю ремонтної кампанії на другому южно-українському блоці стало також завантаження до активної зони реактора партії з 42 тепловиділяючих збірок модифікованої конструкції (ТВЗ-WR) палива компанії «Westinghouse». Енергоблок №2 став другим вітчизняним блоком, на якому запроваджено програму розширення експлуатації ТВЗ-WR зміцненої конструкції. Пілотним з впровадження палива цього типу був третій блок ЮУАЕС. «Другим цікавим аспектом нинішньої кампанії є не лише використання нового палива, а й модифікації, які втілено на системі внутрішньореакторного контролю. Таким чином, ми маємо не лише нову активну зону, а й новий інструментарій, що дозволяє ефективно оцінювати стан енергоблока», - підкреслює заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки ВП ЮУАЕС Олексій Арванінов.

У зв'язку з тим, що наступний планово-попереджувальний ремонт енергоблока №2 стартує лише 2018 року, на обладнанні реакторного відділення ЮУАЕС під час нинішнього ППР було виконано значний обсяг робіт. За словами начальника РЦ-1 Сергія Мартищенка, обсяг ремонтних робіт фактично збільшився вдвічі. Зокрема, виконано капітальний ремонт першого та третього парогенераторів, другого та четвертого головних циркуляційних насосів (ГЦН), першого та четвертого головних циркуляційних трубопроводів і теплообмінника аварійного розхолоджування першої системи безпеки. Замість 160 одиниць арматури виконано капітальний ремонт 228 одиниць. «Окрім цього ми замінили два маслоохолоджувача на маслосистемах ГЦН. Це дозволить підвищити надійність експлуатації головних циркнасосів у літній період»,  - зазначив С.Мартищенко.

Головний інженер ВП ЮУАЕС Микола Феофентов висловив слова вдячності за добросовісну працю колективам атомної станції та підрядних організацій, які брали активну участь у нинішньому планово-попереджувальному ремонті блока №2. «Сподіваюся, що та праця, яку ми доклали, забезпечить надійну та безпечну роботу енергоблока», - сказав він.

До слів головного інженера підприємства приєднався і перший віце-президент - технічний директор ДП НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков. 15 лютого під час селекторної наради він констатував: «Ремонт був непростим - з заміною половини конденсатора, проте персонал впорався з поставленим завданням добре і другий енергоблок було підключено до мережі раніше наміченого терміну. Це важливо за нинішнього складного стану енергосистеми, а також враховуючи те, що найближчими днями в планово-попереджувальний ремонт виводиться блок №3 Запорізької АЕС».

У ремонтників Южно-Української АЕС роки намічається короткий відпочинок. А вже за місяць, 20 березня, в плановий ремонт планується вивести третій енергоблок атомної станції. Тривалість ремонтної кампанії складе 103 доби. У процесі ППР буде виконано низку реконструктивних робіт і перевантаження палива.

Довідка. Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 540 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги».

Теги: ППР, ремонт