Прес-центр

07.03.2017

За 2 місяці 2017 року Южно-Українська АЕС недовиробила 148,43 млн кВт-год електроенергії через балансові обмеження

За січень і лютий поточного року внаслідок балансових обмежень потужності недовиробіток електроенергії блоками Южно-Української АЕС склав 148,43 млн кВт-год, тоді як за весь 2016 рік - 924,39 млн кВт-год. Станом на 6:00 7 березня 2017 року обмеження потужності енергоблока №1 складало 4%, блока №2 ‒ 33%.

Незважаючи на введення 17 лютого надзвичайного стану в енергетичній галузі країни та вкрай нестабільну ситуацію з забезпечення вугіллям антрацитової групи теплових електростанцій, на роботу атомної генерації продовжують накладатися балансові обмеження потужності. Це пов'язано з забезпеченням стабільної роботи Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС).

В Україні електричну енергію генерують атомні, теплові, гідро-, гідроакумулюючі електростанції та ті, хто працює на поновлюваних джерелах. Базовими в загальному виробництві електроенергії є АЕС, інші - маневрені. Попри те, що вироблення енергії атомною генерацією сьогодні перевищує 60% і її вартість найдешевша, покласти все виробництво електроенергії на АЕС неможливо. Атомні блоки спроектовані для роботи в базовому режимі і це складний механізм, у якому кількість виробленої за одиницю часу електроенергії має дорівнювати споживаної. Підтримувати баланс у ОЕС вдається, в основному, за рахунок теплових станцій. Не останню роль у підтримці енергобалансу в системі мають і гідроакумулюючі станції, основне призначення яких - виробництво електроенергії для покриття вечірніх і вранішніх піків споживання та використання надмірної нічної енергії. Проте для вирівнювання споживання електроенергії в ОЕС потужностей Ташлицької та Дністровської ГАЕС недостатньо.

«Питання нинішніх балансових обмежень потужності АЕС має декілька складових, серед яких - нерівномірність споживання електроенергії та проблема з забезпеченням вугіллям теплових електростанцій. Тому сьогодні стабільне виробництво електроенергії в країні цілком лягло на плечі Енергоатома, - коментує ситуацію, що склалася, відомчим ЗМІ президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський. - Крім того, в умовах кризи та надзвичайного стану в енергетиці, мають місце й відхилення від нормативних вимог енергоринку України. І стосуються вони резервування теплової потужності на випадок відключення мільйонного атомного енергоблока, в так званий гарячий резерв ТЕС на випадок аварійного відключення АЕС. У цьому контексті необхідно розуміти, в якому напруженому ритмі зараз працює енергосистема і що вона - живий, динамічний організм».

У той час, коли теплові електростанції економлять залишки вугілля, атомні розвантажують для збалансування споживання електроенергії в ОЕС. Генеральний інспектор - директор з безпеки НАЕК «Енергоатом» Данко Білей підкреслює: «Аби система працювала стабільно, потрібна регульована потужність. Доводиться розвантажувати АЕС і навантажувати ТЕС, які згладжують різницю між вечірнім і денним максимумом. До того ж необхідно брати до уваги й пропускну спроможність ліній електропередач. Наприклад, не можна енергію генерувати, скажімо, в західній частині, а передавати на східну - лінії не дозволяють. Усе це і ринок, і енергосистема мають враховувати та регулювати».

Теги: ЮУАЕСНефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2016 рік

Повідом про корупцію