Прес-центр

06.10.2017

Енергоатом провів загальностанційне протиаварійне тренування

В НАЕК «Енергоатом» відбулось спільне загальностанційне протиаварійне тренування, за сценарієм якого була змодельована умовна аварія на енергоблоці №3 Рівненської АЕС. Тренування проходило 4-5 жовтня за участі Кризового центру дирекції Компанії, кризових центрів АЕС, відокремлених підрозділів «Аварійно-технічний центр» та «Атомремонтсервіс», а також Інформаційно-кризового центру Державної інспекції ядерного регулювання України.

За навчаннями спостерігали експерти Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Міністерства охорони здоров’я України. Крім того, за роботою кризових центрів стежили міжнародні спостерігачі Норвезького агентства з радіаційної безпеки, Польського національного агентства з атомної енергетики та Міністерства з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь. Основними завданнями експертів були оцінка адекватності сценарію та ефективності плану процедур аварійного реагування, а також документування дій учасників тренування та виявлення недоліків.

Метою тренування була перевірка готовності та відпрацювання дій штабу керівництва аварійними роботами на майданчику (КАРМ), оперативного персоналу та персоналу аварійних груп і бригад аварійного реагування під час виникнення радіаційної аварії, ліквідації її наслідків, а також перевірка готовності засобів індивідуального захисту та систем оповіщень.

Відповідно до програми навчань, була змодельована умовна комунальна аварія, що виникла внаслідок надзвичайної метеорологічної ситуації (умовно смерч) та призвела до виходу з ладу системи основного та резервного електропостачання енергоблоку №3 РАЕС та відмови системи охолодження ядерного реактора.

Під час протиаварійного тренування фахівці РАЕС розробляли та направляли місцевим органам влади рекомендації із застосування контрзаходів щодо захисту населення зони спостереження, яке проживає на умовно забрудненій внаслідок аварії території. Здійснювалось сповіщення та інформування усіх структурних підрозділів Компанії та населення 30 кілометрової зони спостереження станції про необхідність використання засобів індивідуального захисту, йодну профілактику та евакуацію населення.

У ході тренування було відпрацьовано інформаційний обмін між штабом КАРМ на РАЕС, кризовими центрами Енергоатома, Держатомрегулювання, Рівненською та Волинською обласними держадміністраціями, Володимирецькою та Маневицькою районними радами, органами місцевого самоврядування.

Під час підведення підсумків, генеральний директор РАЕС Павло Павлишин зазначив, що в сценарій тренування було закладено багато умовних аварійних ситуацій, які дозволили на практиці відпрацювати дії аварійного персоналу станції. «Чудово спрацювала радіаційна розвідка за системою РОДОС. Оперативно зреагували рятівники другого пожежно-рятувального загону з охорони РАЕС під час ліквідації радіаційної аварії та відпрацюванні гасіння спеціально створеної для тренування пожежі в будівлі, що не експлуатується. Також розібрано завал, евакуйовано персонал однієї з будівель РАЕС та умовно врятовано працівників електростанції. Під час даного відпрацювання були задіяні п’ять пожежних машин та мобільна насосна установка. Слід відзначити й належний рівень організації документування ходу тренування», - наголосив гендиректор РАЕС.

По завершенню тренування експерти та спостерігачі одноголосно відзначили оперативність, злагодженість і узгодженість дій усіх учасників тренування. Було відзначено необхідність розповсюдження практики використання у ході тренувань системи РОДОС на усі українські АЕС, що дозволить в режимі реального часу прогнозувати умовну радіаційну обстановку. Загалом проведення тренування було оцінено задовільно.

* Система РОДОС (RODOS - Real-Тime Оn-line Decision Support System) - сучасна система для екстреного реагування на ядерні та радіаційні аварії, заснована на результатах чисельного прогнозу погоди (для моделювання атмосферної дисперсії радіонуклідів) з використанням онлайн-даних із систем радіаційного моніторингу навколо АЕС. Система дозволяє спрогнозувати  переміщення повітряних мас у випадку радіаційних аварій. РОДОС діє в усіх країнах Євросоюзу і є важливим елементом атомної безпеки. Впровадження системи РОДОС на АЕС України відбувалось в рамках співробітництва з Європейською комісією.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію