Прес-центр

03.03.2018

Рівненські атомники вивчають сучасні підходи у сфері кіберзахисту АЕС

Працівники Рівненської АЕС спільно із представниками відокремлених підрозділів НАЕК «Енергоатом» стали учасниками міжнародного семінару Національної адміністрації з фізичної ядерної безпеки Департаменту енергетики США (DOE/NNSA) з управління кібер-ризиками на об'єктах з ядерними та радіоактивними матеріалами.

В ході семінару, що проводився на майданчику ЮУАЕС з 26 лютого по 2 березня в рамках міжнародної програми DOE/NNSA з поширення фізичної ядерної безпеки, фахівці у сфері безпеки Міністерства енергетики США та Національної лабораторії Айдахо (INL) – провідного науково-дослідницького інституту США з досліджень ядерної енергії, ознайомили представників українських АЕС із методами, механізмами та інструментами захисту систем протидії та зниження кібер-ризиків у ядерній галузі. Серед слухачів семінару – представники РАЕС: інженер-програміст служби фізичного захисту Рівненської АЕС Ігор Саворона, начальник відділу режиму секретності та спеціального зв’язку Роман Артемчук, а також інженери служби інформаційних технологій Володимир Шилов та цеху теплової автоматики та вимірювань Олександр Дмитрук.

Україна – одна з перших держав, де американські спеціалісти викладають оновлений навчальний курс. Як наголосила керівник проекту DOE/NNSA Емілі Інг, США розділяє загальну відповідальність щодо підтримки ядерної безпеки України в плані підвищення кібернетичної безпеки, тож для американської сторони велике задоволення працювати разом з українськими атомниками над вирішенням цих важливих завдань.

Під час навчання, що складається з 13 модулів, інструктори INL надали базу для досліджень ризиків і визначення засобів безпеки, розповіли про механізм управління кібер-ризиками, продемонстрували основні елементи програми управління ризиками, методи проведення оцінки ризиків та створення попередніх умов впровадження практичних засобів контролю для їх зниження. За словами одного з розробників навчальних матеріалів, представника Центру Інтеграції Cybercore INL Чарльза Нікерсона, важливим елементом досягнення мети семінару є виконання практичних вправ, передбачених після проходження кожного модуля, де кожна подальша вправа базується на попередній.

Як відзначає інженер-програміст служби фізичного захисту РАЕС Ігор Саворона, сьогодні тема навчання є надзвичайно важливою для атомно-енергетичної галузі країни. «Враховуючи розвиток цифрових технологій і впровадження їх у технологічних системах українських АЕС, збільшуються ризики кібератак на обладнання, яке використовується у критично важливих системах. Тому підготовка спеціалістів в галузі кіберзахисту актуальна як ніколи. Участь представників АЕС у таких міжнародних семінарах, безумовно, буде корисною для розуміння сучасних викликів в цій сфері діяльності та побудови максимально ефективної системи реагування на загрози в сфері кіберзахисту», - підкреслює інженер-програміст.

За результатами навчального курсу представники вітчизняних АЕС здобули знання щодо основних механізмів та процесів управління кібер-ризиками, вміння ідентифікувати ризики, керуючись поширеними методологіями оцінок, та визначати ефективність вжитих заходів. В числі учасників семінару рівненські атомники отримали сертифікати від Національної адміністрації з фізичної ядерної безпеки Департаменту енергетики США, які підтверджують здобуття кращого світового досвіду з розробок ефективних рішень в управлінні кібер-ризиками, що дозволить якісно підвищити рівень кібернетичної безпеки Рівненської АЕС.

Варто також відзначити, що DOE/NNSA в рамках міжнародної програми поширення фізичної ядерної безпеки співпрацює з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України у реалізації пілотного проекту з проведення оцінки культури захищеності на Рівненській АЕС. У лютому поточного року американська та українська сторони висловили сподівання на плідну співпрацю та домовилися щодо подальших дій в рамках реалізації проекту.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію