18.05.2015

«Факт-чекінг, Карл» або В ЗМІ не помітили, що Національний екологічний центр перебрав на себе повноваження спікера Держатомрегулювання

«Факт-чекінг, Карл» або В ЗМІ не помітили, що Національний екологічний центр перебрав на себе повноваження спікера Держатомрегулювання

Декілька українських ЗМІ, серед яких, зокрема, такий поважний ресурс як «Економічна правда», передрукували прес-реліз Національного екологічного центру України (НЕЦУ), котрим стверджувалося, що Державна інспекція ядерного регулювання (ДІЯРУ) не продовжила дію ліцензії на експлуатацію енергоблоку №2 Южно-Української АЕС. Про що нібито було офіційно повідомлено під час Колегії ДІЯРУ, яка відбулась 30 квітня.

Прикро, що не всі журналісти перевірили цю інформацію в першоджерела – ДІЯРУ. Варто було б лише подивитись офіційний реліз Держатомрегулювання  стосовно останньої Колегії, аби переконатись, що питання продовження чи не продовження ліцензії для енергоблоку №2 ЮУАЕС на засіданні Колегії ДІЯРУ 30 квітня взагалі не підіймалось, про що, до речі, прекрасно відомо представникам НЕЦУ, які були на ньому присутні. Колегія була присвячена розгляду питання «Про стан виконання робіт з продовження строку експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС».

Як зазначається на сайті ДІЯРУ, під час відкритої дискусії обговорювались технічні питання виконання експлуатуючою організацією ДП «НАЕК «Енергоатом» заходів з підвищення безпеки та продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС, юридичні аспекти цього, а також залучення громадян до процесу прийняття рішень. Про питання ліцензування жодного слова. Натомість 14-17 квітня поточного року комісія ДІЯРУ здійснила інспекційне обстеження Южно-Української АЕС. Його проведено в рамках розгляду Заяви ДП «НАЕК «Енергоатом» (від 10.04.2014 р.) про внесення змін до ліцензії серії ЕО №000064 на право здійснення діяльності «експлуатація ядерних установок» ВП «Южно-Українська АЕС» щодо експлуатації енергоблоку №2 по завершенні проектного терміну експлуатації в період виконання необхідних для продовження експлуатації робіт.

За результатами інспекційного обстеження ДІЯРУ підтвердило спроможність Енергоатома виконати роботи згідно з заявою про внесення змін до ліцензії серія ЕО №000064 від 19 липня 2002 року щодо можливості провадження заявленої діяльності з експлуатації енергоблоку №2 ЮУАЕС у зупиненому стані (з повним вивантаженням палива з активної зони реактора до приреакторного басейну витримки) на період виконання необхідних заходів для продовження терміну експлуатації енергоблоку. Зараз на енергоблоці №2 ЮУАЕС триває капітальний плановий ремонт, який попередньо планується завершити у грудні поточного року. 

На згадку приходить заява «екологічно переляканого» Дениса Пушиліна у грудні 2014 р., у якій йшлося, що рівень радіації у зоні спостереження Запорізької АЕС перевищено у 14 разів, внаслідок «експериментів з американським паливом, які призвели до зупинки енергоблоку 28 жовтня». Чи варто нагадувати, що жодної паливної збірки Westinghouse (або Western House, як його вимовляють Пушилін та окремі антиядерні екологи) на ЗАЕС не завантажувалося, а радіаційний фон на станції, як сьогодні, так і торік знаходиться у межах норми. Шкода, що така поважна організація як НЕЦУ займається інформаційною пропагандою за методом гнилого оселедця. І як і тоді, так і сьогодні знаходяться ЗМІ, що не мають наміру займатися факт-чекінгом.

Відтак, просимо журналістів, користуючись інформацією про роботу АЕС, що виходить від третіх осіб, перевіряти її якщо не в українському Держатомрегулюванні, то в МАГАТЕ або WANO, чиї експерти регулярно відстежують стан безпеки вітчизняних АЕС та, за звітами котрих, він відповідає міжнародним вимогам.